You are here

750 E. 400 S.     Springville, UT 84663     |     (801) 489-2830     Fax (801) 489-2834

Reflection Winners

Submitted by susan.bird on Thu, 11/19/2020 - 14:59
Attributions: 
PTA

Reflections winners were announced recently.  We couldn’t hold an assembly to celebrate these winners. Instead, the reflection committee went into each class and announced the winners that way.  It was fun to see classmates cheer for those who worked hard and won an award.  Here is a list of our winners.

Award of Excellence in Dance:

  • Lorraine Anderson, 4th grade, Miss. Bradford’s class
  • Cooper Baker, 5th grade, Mrs. Smith’s class

Award of Excellence in Literature:

  • Taylor McFerson, 4th grade, Miss Bradford’s class 
  • Luke Elder, 5th grade, Mrs. Smith’s class
  • Caroline Felix, 6th grade, Mrs. Crandall’s class
  • Layla Miller, 6th grade, Mrs. Reini’s class

Award of Excellence in Music: 

  • Maggie Elder, 1st grade, Mrs. Hill’s class
  • Zadie Harper, 1st grade, Mrs. Hill’s class
  • Luke Elder, 5th grade, Mrs. Smith’s class

Award of Excellence in 3D Art:

  • Grace Greenhalgh, 4th grade, Ms. Gregory’s class
  • McKenzi Garrett, 5th grade, Miss White’s class
  • Letley Strong, 5th grade, Mrs. Smith’s class

Award of Excellence in 2D Art:

  • Maxwell Greenhalgh, 1st grade, Mrs. Pickering’s class
  • Brooklynn Welsch, 1st grade, Mr. Anderson’s class
  • Becca Oberg, 2nd grade, Mrs. Stapel’s class
  • Ainsley Steward, 4th grade, Miss Bradford’s class
  • Sadie Parker, 5th grade, Miss Bird’s class

Award of Excellence in Film:

  • Addison Harper, 2nd grade, Miss Harmon’s class
  • Brandt Knoebel, 5th grade, Mrs. Smith’s class
  • Maxwell Middleton, 5th grade, Mrs. Smith’s class

Award of Excellence in Music:

  • Tate Jackson, 2nd grade, Miss Harmon’s class

Award of Excellence in Photography:

  • Wesley Knoebel, 2nd grade, Mrs. Stapel’s class
  • Zachary Whiting, 2nd grade, Remote Learning
  • Henry Mark Mangum, 4th grade, Mrs. Andrews’ class
  • Quincee Welsch, 5th grade, Miss White’s class
  • Lincoln Tibbs, 6th grade, Mrs. Crandell’s class

Award of Merit in 2D Art:

  • Leah Baker, 1st grade, Mrs. Pickering’s class
  • Dorothy Burton, 1st grade, Mrs. Pickering’s class
  • Emerie Peterson, 4th grade, Mrs. Andrew’s class
  • Josie Whiting, 5th grade, remote learning

Award of Merit in Photography:

  • Brandt Knoebel, 5th grade, Mrs. Smith

Honorable Mentions in 2D Art:

  • Ruth Baker, 3rd grade, Mrs. Graves’ class
  • Ruby Workman, 3rd grade, Mrs. Graves’ class
  • Eric Barlow, 4th grade, Mrs. Bradford’s class
  • Karelynn Dickson, 4th grade, Mrs. Bradford’s class
  • Allie Dickson, 4th grade, Mrs. Bradford’s class
  • Christina Lerwill, 4th grade, Mrs. Bradford’s class
  • Margaret Miller, 4th grade, Mrs. Bradford’s clas
  • Susana Oberg, 4th grade, Mrs. Andrew’s class
  • Anika Thompson, 4th grade, Mrs. Gregory’s class
  • Madelyn Oman, 5th grade, Miss Bird’s class
  • Emery Strong, 5th grade, Miss Bird’s class

Congratulations to all the winners!  

#brooksidetigers #tigerpride #brooksidestudents #BeTheMagic #nebohero #NeboSchoolDistrict #studentsuccess #empowerstudents #engagestudents #focusonstudents #loveUTpublicschools #utpol #uted #ThankATeacher #LoveTeaching #iteachtoo #covid19 #staywellnebo